Doszczelnianie powierzchni płaskich i gwintowych – o czym pamiętać?

Produkty uszczelniające to obecnie absolutna podstawa. Znajdują one zastosowanie w wielu różnych obszarach przemysłowych. Uszczelniacze dają możliwość zabezpieczenia powierzchni płaskich, ale również różnego rodzaju gwintów rurowych, czy też zaimpregnowania odlewów. Zastanawiasz się, jak prawidłowo doszczelnić wspomniane obszary? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Czym są produkty uszczelniające i jakie jest ich zadanie?

Produkty o właściwościach uszczelniających dostępne są pod różnymi postaciami, chociaż mają one jedno zadanie. Ich celem jest wypełnienie powierzchni lub połączeń, przez co uzyskuje się barierę chroniącą przed wyciekiem płynów i gazów. Dodatkowo produkty anaerobowe wzmacniają konstrukcję gotowego zespołu.

Poza podstawowym zadaniem uszczelniaczy mają one także szereg dodatkowych właściwości. Dzięki ich użyciu możliwa jest między innymi ochrona przed:

Uszczelnianie gwintow
  • korozją, 
  • ochrona przed obciążeniami dynamicznymi (uderzenia, wibracje),
  • niskimi czy wysokimi temperaturami, 
  • czynnikami atmosferycznymi,
  • wodą i innymi płynami,
  • preparatami chemicznymi.

Zależnie od konkretnego zapotrzebowania możliwe jest wykorzystanie środków uszczelniających pod różnymi postaciami. Od ich rodzaju zależy także sam sposób aplikacji.

Klasyfikacja uszczelniaczy do powierzchni i połączeń gwintowych

Preparaty o właściwościach uszczelniających to najczęściej kleje, a także różnego rodzaju środki lepkie. Klasyfikuje się je jako te do łatwego usunięcia oraz takie, które ciężko zdemontować. To jednak nie wszystko. Drugim typem podziału jest konsystencja środków. Gęste nadają się do aplikacji poziomej, jak i pionowej. Bardziej płynne preparaty nie sprawdzą się na powierzchniach pionowych, ponieważ mają tendencję do spływania, zanim osiągnąć oczekiwane rezultaty. Produkty służące do uszczelniania możemy podzielić również ze względu na elastyczność uzyskanego połączenia. Przykładowe zastosowania dla uszczelniaczy kołnierzy sztywnych to pokrywa rozrządu zaworów lub skrzynia korbowa z blokiem, natomiast uszczelniacze elastyczne zastosujemy wszędzie tam, gdzie konieczne jest umożliwienie przemieszczania się względem siebie doszczelnionych elementów.

Od strony bazowej technologii wyszczególnić można następujące uszczelniacze:

  • mieszaniny na bazie olejów i wypełniaczy,
  • środki uszczelniające na bazie rozpuszczalników,
  • taśmy PTFE,
  • uszczelniacze anaerobowe (do gwintów, kołnierzy i mikroporowatości odlewów),
  • konwencjonalne uszczelki dociskowe,
  • uszczelki formowane w miejscu (zarówno elastyczne jak i sztywne)

Same kleje uszczelniające także dzielą się – głównie ze względu na moc połączenia, jaką są w stanie zagwarantować. Wyróżnia się w tym przypadku środki o działaniu:

  • słabym,
  • średnim,
  • mocnym.

Uniwersalny uszczelniacz – jaki produkt sprawdzi się najlepiej?

Jedną z podstaw, jeżeli chodzi o produkty stworzone do uszczelniania powierzchni płaskich, a także różnego rodzaju połączeń gwintowanych jest ich właściwe dopasowanie – zależne od przeznaczenia. Nie każdy środek nadaje się bowiem do wykorzystania z konkretnym materiałem lub typem połączenia. Oznacza to, że różne preparaty wykorzystuje się do:

Uszczelnianie kolnierzy loctite
  • Uszczelniania rurowych gwintów metalowych (np. żeliwo, stal węglowa, stal nierdzewna) – najczęściej stosuje się płynne uszczelniacze anaerobowe. Dobierając produkt należy wziąć pod uwagę odporność na określoną ciecz, średnicę rury, rodzaj gwintu, trudność demontażu, temperaturę i czas do uzyskania pełnej szczelności.
  • Uszczelnianie powierzchni – najczęściej stosuje się tutaj konwencjonalne, płaskie uszczelki dociskowe, wykonane z papieru, gumy, korka i innych materiałów lub specjalistyczne środki silikonowe i anaerobowe. Wybierając tradycyjną uszczelkę płaską należy pamiętać o ryzyku powstawania odkształceń, wygięć kołnierza i wypchnięcia. Natomiast decydując się na uszczelniacze anaerobowe lub silikonowe należy dopasować je do oczekiwanej elastyczności połączenia i warunków aplikacji (na przykład temperatura, obciążenia, wpływ agresywnych środków chemicznych)

W jaki sposób działają uszczelniacze anaerobowe i co należy o nich wiedzieć?

Klej, bo pod taką postacią najczęściej występują uszczelniacze anaerobowe, to jeden z wyjątkowo uniwersalnych preparatów. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim sposób, w jaki środki te się utwardzają. Wygląda ono nieco inaczej niż w przypadku innych produktów, ponieważ nie ma tu konieczności stosowania w składzie produktu dodatkowych rozpuszczalników. Dzięki temu uszczelniacz nie kurczy się w trakcie utwardzania – nie ma więc konieczności dociągania złączy.

Ogromną zaletą, jeżeli chodzi o klej anaerobowy jest także fakt, że nie utwardzone rozpraszają się w większości płynów, a utwardzone odporne są na większość cieczy i gazów przemysłowych. Pozwala to na uzyskanie czystych instalacji hydraulicznych. W przypadku taśm PTFE istnieje ryzyko ich dostawania się do systemów z licznymi przewężeniami co może prowadzić do kosztownych i czasochłonnych awarii.

Uszczelnianie kolnierzy