Jak wybrać odpowiedni klej UV do szkła ?

 • Poradniki
Jak wybrac klej do szkla

Kleje Drei Bond serii 6000 najlepiej znane są jako kleje do łączenia szkła ze szkłem i szkła z metalami. Poszczególne produkty pomimo wspólnej zasady działania posiadają znacząco różne właściwości. Dlatego też, aby najlepiej wykorzystać ich potencjał należy dobrze przemyśleć jakie cechy pozwolą nam uzyskać doskonały efekt końcowy. Najważniejszym pytaniem jakie należy sobie zadać jest – jakie materiały planujemy kleić?

Jakie materiały możemy łączyć klejami UV?

Kluczową kwestią jest oczekiwana elastyczność połączenia – kleje UV tworzą spoiny o niskiej elastyczności. Nie powinno się zatem stosować ich do materiałów takich jak guma, czy też do połączeń które będą pracować i uginać się pod wpływem wywieranej na nie siły. Kolejnym warunkiem niezbędnym do skutecznego zastosowania kleju Drei Bond UV jest przepuszczanie światła UVA przez przynajmniej jedną z klejonych powierzchni. Istnieje jednak pewien wyjątek od tej reguły, który omówimy w dalszej części poradnika.

Kleje UV sprawdzają się najlepiej podczas klejenia sztywnych elementów ze szkłem. Najczęściej stosowane są więc do następujących materiałów:

 • szkło,
 • stal,
 • aluminium,
 • kamień,
 • drewno,
 • tworzywa sztuczne – między innymi Akryl, PMMA, PVC czy ABS

Tabela doboru – kleje UV zalecane do poszczególnych materiałów

Poniżej prezentujemy tabele która pomoże wybrać nam klej odpowiedni do łączonej pary materiałów:

Klejony materiałDrugi z klejonych materiałówRekomendowane kleje UV Drei Bond
SzkłoSzkło, stal, aluminium, kamień, drewno, inne metale6020, 6022, 6023, 6035
Szkłotworzywa sztuczne (w tym nieprzezroczyste)6063, 6065L
Bezbarwne tworzywa sztucznetworzywa sztuczne, szkło, metale i inne sztywne materiały6063, 6065L
MetalMetal i inne sztywne materiały nieprzezroczyste6060 + aktywator 5900
Tabela pozwalająca dobrać klej UV w zależności od klejonych materiałów. Są to produkty zalecane – pozwalające uzyskać możliwie najwyższą wytrzymałość połączenia.

Odpowiedni dobór kleju pozwala nam zmaksymalizować siłę połączenia. Jeżeli jednak dany klej nie znajduje się w odpowiednim wierszu tabeli – nie oznacza to, że nie uzyskamy przyczepności do tego materiału. Może być ona jednak gorsza, lub inne kleje posiadają lepsze właściwości dla danej aplikacji. Przykładowo – klej Drei Bond 6060 może zostać utwardzony światłem UV bez wykorzystania aktywatora 5900 przy łączeniu szkła ze szkłem, jednak jeszcze lepiej sprawdzą się kleje 6020, 6023 lub 6022.

Klejenie materiałów nieprzezroczystych i barwionych

Drei Bond do szkla UV 6060 50 ml aktywator 5900 20g

Dla klei utwardzanych światłem UV z definicji wymagana jest ekspozycja na jego promienie. Jednak w przypadku gdy klejony materiał jest zabarwiony w sposób który uniemożliwia ich dostateczną penetrację, lub jest całkowicie nieprzezroczysty – możliwe jest zastosowanie kleju Drei Bond 6060 w połączeniu z aktywatorem 5900.

Podczas stosowania takiego połączenia należy jednak pamiętać aby nie mieszać tych produktów. Klej należy nałożyć na jedną z powierzchni, natomiast aktywator – na drugą. Po ich połączeniu oraz odpowiednim dopasowaniu obie części należy docisnąć na około 30 sekund, a następnie przy pomocy Drei Bond Cleaner 3200 usunąć nadmiar kleju i aktywatora. Końcowa wytrzymałość zostanie uzyskana po upływie około od 3 do 6 godzin.

Spasowanie klejonych elementów, szczeliny i lepkość – kluczowe podczas doboru kleju UV

Dozowanie Drei Bond 6023 w szczeline

Często pomijanym lub błędnie interpretowanym czynnikiem podczas wybierania odpowiedniego produktu jest jego lepkość. Konsystencja kleju w pewnym stopniu zazwyczaj idzie w parze z jego zdolnością do wypełniania szczelin. Im jego lepkość wyższa i preparat staje się mniej “lejący” – tym możliwe staje się wypełnienie większych szczelin i pęknięć. Dodatkowo spada jego tendencja do skapywania, a co za tym idzie – jego aplikacja na powierzchniach pochyłych staje się znacznie prostsza.

okazuje się to jednak błędem! Taka konsystencja kleju utrudnia jego rozprowadzenie i uniemożliwia aplikacje bezpośrednio w wąskie szczeliny. Najbardziej typowymi aplikacjami są właśnie przypadki gdy kleimy do siebie dwie dobrze pasujące płaskie powierzchnie lub staramy się “wpuścić” klej w wąską szczelinę – gdzie kluczowa staje się właśnie niska lepkość produktu i jego właściwości kapilarne – czyli zdolność kleju do samoczynnego “pełzania” w wąskich szczelinach.

Kleje UV Drei Bond dostępne są w szerokim zakresie lepkości – od produktów zbliżonych konsystencją do wody aż po preparaty w formie gęstego żelu. Poniżej prezentujemy tabelę zawierającą listę produktów UV posortowaną według szerokości wypełnianych szczelin z dodatkową informacją o jego lepkości podanej w formie potocznej. Wartość podaną w mPa·s można znaleźć w opisach i kartach technicznych poszczególnych klejów.

Klej UV Drei BondKlejona szczelinaLepkość i konsystencja
60230,03 mm do 0,2 mmBardzo niska, właściwości kapliarne
6065L0,03 mm do 0,2 mmNiska, właściwości kapliarne
60630,03 mm do 0,3 mmNiska
60600,03 mm do 0,3 mmŚrednia
60350,03 mm do 1 mmWysoka
60200,03 mm do 1,5 mm Średnia
60220,03 mm do 2 mmWysoka
Podczas wybierania odpowiedniego kleju UV należy pamiętać o wyborze kleju nie tyle o jak największej zdolności do wypełniania szczelin, co raczej o właściwościach najlepiej odpowiadającym stojącemu przed nami zadaniu.

Ostateczna decyzja o wyborze kleju i odpowiednich akcesoriów

Kiedy wybraliśmy już klej odpowiedni do łączonych materiałów i wypełnianej szczeliny pozostaje jedynie sprawdzenie czy nie wymagamy jeszcze jakichś specyficznych właściwości produktu. Oprócz wspomnianych wcześniej zdolności do utwardzania się pod wpływem aktywatora i właściwości kapilarnych przydatna może okazać się wodoodporność. Klejem który sprawdzi się w szczelinach narażonych na dużą wilgotność i/lub bezpośredni kontakt z wodą jest Drei Bond 6035.

Sama procedura stosowania poszczególnych klejów jest bardzo podobna. Kluczowymi elementami o których należy pamiętać są:

 1. Odpowiednie oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Drei Bond zapewnia w tym celu 3 środki o różnych właściwościach:
  • Drei Bond Cleaner 3200 – uniwersalny środek czyszczący w sprayu, nie pozostawia osadów.
  • Drei Bond Plastic Cleaner – delikatny środek czyszczący dedykowany do wrażliwych powierzchni lakierowanych i tworzyw sztucznych.
  • Drei Bond Super Cleaner – wysoko wydajny, agresywny środek czyszczący, pozwala na usuwanie uporczywych zabrudzeń i pozostałości kleju. Pozostałości rozpuszczone przez ten środek należy usunąć przy pomocy produktu DB Cleaner 3200.
 2. Dobór lampy UV o odpowiedniej mocy i naświetlanej powierzchni. Wybór zbyt słabego źródła światła może znacząco wydłużyć czas niezbędny do utwardzenia kleju, a naświetlanie go etapami może powodować powstawanie naprężeń w spoinie.
 3. Wybór odpowiedniej ochrony oczu przed promieniowaniem UV.

Aby pomóc Państwu podjąć ostateczną decyzję przedstawiamy tabelę z krótkim opisem najpopularniejszych klejów UV Drei Bond.

Klej UVOpis
Drei Bond 6020Uniwersalny klej UV o średniej lepkości do szkła i innych materiałów. Najlepiej sprawdza się podczas klejenia elementów ciętych ręcznie dzięki zdolności wypełniania szczelin do 1,5 mm.
Drei Bond 6022Klej o wysokiej lepkości. Stosowany przy dużych szczelinach i klejeniu dużych i ciężkich elementów. Nie zalecany przy łączeniu dobrze pasujących elementów.
Drei Bond 6023Produkt o konsystencji zbliżonej do wody. Doskonały do klejenia płaskich, pasujących do siebie powierzchni i wypełniania minimalnych pęknięć. Dzięki właściwościom kapilarnym można dozować go prosto w łączenie już dopasowanych elementów.
Drei Bond 6035Wodoodporny klej do szkła i innych materiałów o wysokiej lepkości.
Drei Bond 6060Klej który przy pomocy aktywatora 5900 można utwardzić bez udziału promieni UV.
Drei Bond 6063 Dedykowany do tworzyw sztucznych o niskiej podatności na pękanie.
Drei Bond 6065L Klej do tworzyw sztucznych. Właściwości kapilarne i nieco niższa niż w przypadku 6063 lepkość.
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *