Jak prawidłowo kleić tworzywa sztuczne – na przykładzie Loctite HY 4070

Miniaturka klejenie tworzyw sztucznych

Klejenie tworzyw sztucznych bywa kłopotliwym procesem – zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania powierzchni. W praktyce jednak wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad aby uzyskać zadowalające efekty.

Specjalne wymagania dla klejonych tworzyw sztucznych

Termin „tworzywa” obejmuje wiele materiałów syntetycznych. Najprostszym sposobem na ich klasyfikację jest przeprowadzenie podziału tworzyw sztucznych na trzy podstawowe grupy:

  • tworzywa termoutwardzalne
  • termoplasty
  • elastomery

Podział ten nie jest jednak wystarczający aby określić najskuteczniejszą technikę klejenia. Decydującymi czynnikami są fizyczne właściwości łączonych materiałów. Aby proces przebiegł prawidłowo muszą być uwzględnione dwa warunki wstępne:

Test kropli wody
  1. Klej musi być zdolny do zwilżenia tworzywa. Oznacza to że napięcie powierzchniowe tworzywa musi być większe niż, lub przynajmniej takie samo, jak energia powierzchniowa kleju. Szybkim sposobem na sprawdzenie czy klejone tworzywo można ogólnie uznać za łatwosklejalne jest test kropli wody. Jej zachowanie na oczyszczonym tworzywie pozwoli nam oszacować jego napięcie powierzchniowe. Kropla wody na tworzywie łatwym w klejeniu powinna utracić swój kształt i rozlać się po nim – zwilżając powierzchnię.
  2. Powierzchnia łączonych materiałów musi mieć dobre własności adhezyjne. Aby klejenie było skuteczne musi dochodzić do chemicznej i fizycznej interakcji między klejem i detalem na powierzchni styku.

Tworzywa które nie spełniają powyższych warunków mogą nie nadawać się do klejenia bez specjalistycznego przygotowania powierzchni. W wielu przypadkach możliwe jest dobranie odpowiednich produktów (na przykład podkładów do poliolefinLoctite SF770) które w połączeniu z właściwym klejem pozwolą na znaczną poprawę wytrzymałości złącza, wymaga to jednak indywidualnego podejścia do każdego przypadku – istnieje wiele czynników wynikających ze składu tworzywa i procesów zastosowanych przy jego produkcji które również mogą znacząco wpłynąć na efekt klejenia. Przykładowo – wiele środków antyadhezyjnych stosowanych do ułatwienia oddzielania elementu od formy natryskowej nadal może pozostawać wewnątrz tworzywa i migrować do jego powierzchni, uniemożliwiając ostatecznie klejenie. W przypadkach gdy taki środek pozostaje jedynie na powierzchni tworzywa – rozwiązaniem może być starcie wierzchniej jego warstwy. Często właśnie to obróbka mechaniczna pozwala na znaczne poprawienie wyników klejenia – chropowatość powierzchni znacznie poprawia jej przyczepność.

Poradnik – podstawy klejenia tworzyw sztucznych z wykorzystaniem Loctite HY 4070

Przygotowany przez nas film pozwoli Państwu prześledzić krok po kroku prosty sposób na klejenie i przygotowanie powierzchni wielu tworzyw sztucznych w prostych aplikacjach. Zapraszamy do oglądania!

LOCTITE® HY 4070 to dwuskładnikowy klej hybrydowy o konsystencji żelu. Oznacza to, że łączy najlepsze cechy zarówno klejów cyjanoakrylowych jak i epoksydowych. Produkt ten szybko się w szczelinach do nawet 5 mm. Nadaje się do wielu różnych materiałów – w tym do większości tworzyw sztucznych. Dostarczany jest w zestawie z pasującymi do niego mikserami.

Pełny komplet produktów zastosowanych w poradniku możecie Państwo znaleźć poniżej:

Dodatkowo przedstawiamy Państwu transkrypcję poradnika. Pozwoli ona przyswoić wiedzę w nim przekazywaną bez konieczności oglądania filmu:

  • W przypadku klejenia tworzyw sztucznych bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni. Dotyczy to również kleju hybrydowego Loctite HY 4070
  • Aby klejenie było skuteczne – powierzchnia musi być dobrze odtłuszczona i zmyta. W tym celu doskonale sprawdza się Loctite SF 7063 – uniwersalny zmywacz dedykowany zarówno do tworzyw sztucznych jak i do metali.
  • Proces czyszczenia polega na naniesieniu preparatu na klejone elementy. Zanieczyszczenia zostaną rozpuszczone. Następnie należy je usunąć i wytrzeć do sucha, zarówno na jednej, jak i drugiej powierzchni. Po przetarciu czekamy chwilę, aż rozpuszczalnik odparuje.
  • Następnie możemy przejść do przygotowania kleju.
  • Dwuskładnikowy klej Loctite HY 4070 występuje jedynie w opakowaniach 11 gram, w zestawie znajdziemy odpowiedni wypychacz. Na końcu instalujemy mikser do wymieszania kleju.
  • Klej mieszany jest w stosunku 10 do jednego. Dzięki specjalnej wypustce niemożliwe jest nieprawidłowe umocowanie miksera.
  • Po zamontowaniu przyjmuje się, że nitkę kleju o długości miksera należy odrzucić w celu pełnego wymieszania kleju. Wymieszany produkt ma konsystencję żelu i nadaje się do klejenia.
  • Na jedną z powierzchni nakładamy odpowiedniej długości wstęgę kleju, następnie łączymy obydwa elementy. Całość unieruchamiamy odpowiednimi zaciskami i pozostawiamy do utwardzenia.
  • Po kilku minutach klej uzyska tak zwaną wytrzymałość wstępną „ręczną”. Oznacza to, że elementów nie będziemy już wstanie rozdzielić ręcznie. Po 24 godzinach klej osiągnie pełną wytrzymałość.
  • Podsumowując – jeżeli chodzi o klejenie tworzyw sztucznych klejem Loctite HY 4070, szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni z wykorzystaniem środka Loctite SF 7063 – uniwersalnego zmywcza do powierzchni metalowych i tworzyw.
  • Klej dwuskładnikowy Loctite HY 4070 wypełnia szczeliny od zera do nawet 5 milimetrów, jest to produkt hybrydowy, na bazie klejów epoksydowych i cyjanoakrylowych.
  • Po użyciu mikser odrzucamy, a opakowanie zabezpieczamy ponownie do kolejnych zastosowań.
Miniaturka klejenie tworzyw sztucznych